טלפון 04-6562041  וואטסאפ 052-2846748
ריפוי בעיסוק לילדים במשגב
A A A

קשיי כתיבה

  • קשיי כתיבה
    קשיי כתיבה

ריפוי בעיסוק לילדים עם קשיים בכתיבה

כתיבה הנה פעילות מורכבת המשלבת מיומנות מוטורית (גסה ועדינה), תחושתית וחשיבתית.


כתיבה מצריכה בשלות התפתחותית של יציבה טובה, החזקת העיפרון, שליטה ודיוק של כף היד, ויכולת קליטה של האותיות וכתיבתן.

קשיים בכתיבה עשויים לנבוע מכמה גורמים:

1.קושי מוטורי- חולשה בחגורת כתפיים, מתח שריר נמוך (טונוס), גמישות יתר במפרקים – כל אלה עשויים לגרום לקושי, להתעייפות או סיבולת נמוכה. הקושי יתבטא לרוב בקו חלש או מאד חזק (הילד לוחץ על העיפרון כפיצוי על החולשה).


2.חוסר בשלות של מוטוריקה עדינה – אחיזת עיפרון לא בשלה, חוסר הפרדת תנועה בכף היד ובגוף – אז נראה שהילד מרבה לזוז בכיסא, מסובב את הדף וכו'. הילד מתקשה לדייק, לצבוע בתוך הקווים, לצייר קווים קטנים.הילד מתקשה לווסת כוח.

3.קשיים בהפנמת צורת האותיות – יכולים לנבוע מקושי תפיסתי העתקת צורות, קושי בזיכרון או בתפיסה.

4.בעיה בראיה – לעתים קשיים בכתיבה משקפים קושי בחדות הראיה, מיקוד המבט ומעקב עיניים – מומלץ מאד לקחת את הילד לבדיקת ראייה במקביל לפניה למרפאה בעיסוק.

 

אבחון וטיפול בקשיי כתיבה

מרפאה בעיסוק יכולה לסייע רבות לילד המתקשה בכתיבה להשיג את מיומנות הכתיבה.
ראשית, תערוך המרפאה בעיסוק אבחון לילד, ותבדוק מהו מקור הקושי. לעתים קרובות, ישנם מספר מקורות קושי משלובים, חשוב לאתר אותם ולתת להם מענה.

בהמשך, בשלב הטיפול, בהתאם לגורמי הקושי, תעבוד המרפאה בעיסוק עם הילד על מנת לשפר את המיומנויות השונות ולהשיג שיפור בתפקוד הכתיבה.

ריפוי בעיסוק המתמקד בכתיבה כולל עבודה ישירה כל כתיבה ובנוסף חיזוק מוטורי ותפיסתי בהתאם לצורכי הילד. הטיפול הנו חוויתי ומשלב משחק, יצירה והנאה.

לעתים קרובות, חווה הילד את הקושי ככישלון ולכן הוא נמנע מהכתיבה. מטרה נוספת של הטיפול היא חיזוק הביטחון העצמי של הילד, מתן חווית הצלחה ושיפור בסף התסכול של הילד כתוצאה מכך.