טלפון 04-6562041  וואטסאפ 052-2846748
הידרותרפיה במשגב
A A A

נס הג'הארה

נס הג'הארה: איך עושים זן-שיאצו במים?

שיטת טיפול בשם ג'הארה, תערובת חדשנית של זן שיאצו, וואטסו, שיטת אלכסנדר ובריכת מים מחוממים - חוללה בשחר שילוח מפנה בלתי צפוי: היא מרפה, בוטחת ומפרגנת

 


שחר שילוח | 31/5/2010

NRG מעריב | סגנון ופנאי

כתבה מקורית : www.nrg.co.il/online/55/ART2/114/220.htmlמאז שהתחלתי לשוטט בשדה האלטרנטיבי, יצא לי להתנסות בכמה וכמה טיפולי גוף-נפש. חלקם היו נעימים יותר, חלקם פחות - אבל לא היה מהנה כמו טיפול ג'הארה. בלי דיבורים, בלי שאלות, בלי דקירות, בלי עשבים עם ריחות מוזרים או הגיגים מביכים על הילות ואנרגיות. בג'הארה פשוט קופצים למים.

פגשתי את נטע אהרוני, מטפלת בכירה בג'הארה, הידרותרפיסטית ומרפאה בעיסוק, בבריכה טיפולית במרכז "מיה" בחיפה. קצת מוזר למצוא בריכה בתוך בניין רכבת מגושם בתוך שכונה עירונית, אבל אחרי שעצמתי עיניים והתמסרתי לטיפול, ויותר מזה – למים, הרגשתי שאני משייטת באוקיינוס רחב ידיים ועמוק, ולא בבריכה קטנה בלב עיר.

מתוך אתר הג'הארה העולמי

הרגשתי שאני משייטת באוקיינוס רחב ידיים ועמוק מתוך אתר הג'הארה העולמי

 

הרפיה עמוקה ותחושת רוגע ניכרת

שיטת ג'הארה שייכת למשפחת הטיפולים בבריכה, שבהם נהנים המטפל והמטופל מהיעדר כוח הכבידה ומההגנה שמספקים המים. אהרוני אומרת שהטיפול כה נטול מאמץ, עד כדי שהיא עצמה נטענת ממנו בכוחות גם אם היא מגיעה לבריכה עייפה.

אבי השיטה הוא מריו ג'הארה פינטו, יליד ברזיל שהתמחה בזן שיאצו, שיטת אלכסנדר, וואטסו (שיאצו במים) ותרפיות גוף-נפש אחרות. העבודה המעודנת על השלד והעיסויים שנעשים במהלך הטיפול עוצבו בהשראת השיטות האלה, אבל בג'הארה הציפה היא העיקר. כך לפחות אני הרגשתי. הרגליים הונחו על גבי מצוף שמוקם מתחת לברכיים ואת הראש החזיקה נטע. לא הייתי צריכה לאמץ שום שריר, והתוצאה אכן הייתה הרפיה עמוקה ותחושת רוגע כה ניכרת, עד שאפילו הקול שלי נשמע אחרת כשיצאתי מהמים, ואפילו לא התבאסתי מהנסיעה הארוכה מחיפה הביתה.

שיטת ג'הארה קיבלה את שמו האמצעי של ממציאה, שהוא גם שמה של סבתו הלבנונית, האישה שגידלה אותו ושימשה לו מקור השראה. משמעותו היא "אבן חן". מריו פינטו, המוכר יותר כמריו ג'הארה, החל להפיץ את השיטה ב-1996. טובה רוזן, שעוסקת בהכשרת מטפלים בשיתוף עם ג'הארה, הביאה אותה ב-1999 לישראל, ומאז מגיע
לכאן גם ג'הארה עצמו מדי שנה. למרות שמעטים בארץ שמעו עליה, ישראל היא ממרכזי הג'הארה הפעילים ביותר בעולם ומספר המטפלים בשיטה גדל בהתמדה.

במישור הגופני מיועדת הג'הארה לחולל התרחבות והתארכות של השלד על ידי ריווח עמוד השדרה, בית החזה, בין השכמות ועוד. ההתרחבות הפיזית גורמת לתחושת התרחבות נפשית ואיתה להרפיה עמוקה. על מנת ליהנות מהתוצאות חשוב מאוד לחוש בנוח עם המטפל ולבטוח בו לחלוטין. מלבד הסיטואציה האינטימית שנוצרת פשוט מעצם היותם של שני אנשים ערומים למחצה בתוך בריכת מים קטנה וחמימה, המטופל למעשה "נתון לחסדיו" של המטפל. לעתים המטפל משקיע את המטופל מתחת לפני המים, מה שכמובן מצריך אמון מלא. בשבילי הצלילות האלה היו מהרגעים המופלאים ביותר בסשן.

טיפולי ג'הארה לנשים הרות עוזרים לפתור בעיות יציבה, כמו לחץ על הגב התחתון, שנוצרים בעקבות השינויים בגוף, ומאפשרים לאישה תחושת רוגע מדיטטיבית שאותה היא יכולה לשחזר בלידה. הטיפולים יחידניים, אבל ישנם גם קורסי הכנה ללידה במים שנעשים בקבוצות קטנות. יש גם טיפולי ג'הארה לתינוקות, הנעשים פעמים רבות במסגרת קבוצתית, כהמשך לקורסי ההכנה ללידה.

הכנה רוחנית ותודעתית ללידה

 

נטע אהרוני עושה ג'הארה. כח הכובד מנוטרל

נטע אהרוני עושה ג'הארה

 

אהרוני, מסבירה שלטיפול שני חלקים: בחלק האקטיבי המטופל מבצע תרגילים מונחים לשיפור היציבה והמודעות למנח הגוף; בחלק הפסיבי המטפל (בישראל זו ברוב המקרים מטפלת) מציף את המטופל כשמצוף מונח מתחת לברכיו, לצורכי תמיכה. המטפל "משייט" עם המטופל במים חמימים, תוך תנועות מעגליות, ומשלב עיסויים ולחיצות. "מכיוון שכוח הכובד מנוטרל, השיטה יעילה להפחתת כאב ומתח, לחיזוק רצפת האגן ולחיזוק שרירי הליבה שחשובים ליציבה טובה," מסבירה אהרוני.

היא מספרת שמטופלים מעידים שהם יוצאים מהטיפול עם יותר אנרגיה, ישנים טוב יותר, חשים קלילים יותר וסובלים מפחות כאבים. לדבריה, לטיפול חד פעמי תהיה השפעה חווייתית, אבל מי שמקבל טיפולים על בסיס קבוע ייהנה מאפקט מצטבר.

אחד המצבים שאליהם מגיעים מטופלים בג'הארה הוא "היעלמות": תחושה של הימצאות במקום אחר, מקום של שקט. "נשים מספרות שבלידה הן התחברו לאותה תחושת היעלמות, וזה עזר להן להתמודד עם הכאב והמאמץ," אהרוני מספרת. "מטופלים מרגישים שהטיפול הוא חוויה עוברית – הם מוחזקים על ידי מישהו ועטופים במים. זה עוזר לנשים הרות להתחבר לעצמן ולעובר, שגם הוא צף במים." לדבריה, הטיפול היחידני משמש כהכנה רוחנית ותודעתית ללידה, כמו מדיטציה. הטיפול טוב במיוחד גם  למי שאינם יכולים להתעמל "ביבשה" בשל בעיות ברכיים, פריצת דיסק וכדומה.