טלפון 04-6562041  וואטסאפ 052-2846748
הידרותרפיה במשגב
A A A

להיות כמים

יישום תכונות המים בג'הארה

מאת : מלכה זלושינסקי, הידרותרפיסטית, מטפלת ג'הארה בכירה ומטפלת באומנות.


שיטת ג'הארה מיישמת עבודה גופנית נכונה בשילוב הבנה מעמיקה של תכונות המים. בכך יוצרים
מטפלי ג'הארה דפוס תנועה מחודש, המתאים לעבודה במים. כדי שמטפל הג'אהרה יוכל להעביר
חוויה משמעותית של "להיות כמים" הוא עצמו לומד לסמוך על המים. שימוש מושכל ביתרונות המים
מאפשרים לו לבצע שליחותו ללא מאמץ. המים מעצם טבעם מקיימים את המלאכה.


יסודו של התהליך בהחזקה הפיזית והנפשית שמספקת השהות בסביבה התומכת של המים. צפיפות המים מסייעת למטפל להוות מקור לתמיכה עבור המטופל ובשילוב של החזקת המטפל מתממשת תפיסת ה-"support". בתרגול האקטיבי, החינוך ליציבה נכונה ושימוש נכון בשרירי הליבה מאפשרים למטופל להיפגש עם העיקרון של "Dynamic Structural Alignment". בעזרת התנגדות המים וכוח הציפה ניתן לחזק את שרירי הליבה. עיקרון נוסף הוא "Co-Leverage" המסייע למטופל לחוות וללמוד שימוש נכון במנופי גופו ומנופים חיצוניים לו, כגון המטפל.  הלחץ ההידרוסטטי ממריץ את הדם ומאתגר את הנשימה. במשולש הנוצר בין  המטפל, המים והמטופל קיים מסר של חופש עם תמיכה.


חוויה תנועתית כנגד כוח הציפה וצמיגות המים מהווה הזדמנות לתרגל תבניות תנועה שונות מהיבשה. לדוגמא, בעקרון ה-free fall מיישם המטופל נפילה חופשית לאחור. סגולת המים של מסרים חושיים מרגיעים וחום המים מסייעים למטפל ביישום תפיסת ההתאמה- adaptability , המתייחסת בין היתר להגמשת הרקמות הרכות. הזרימה התנועתית המתאפשרת במים מפגישה את המטופל עם גמישות והתאמה אותה הוא יכול ליישם גם ביבשה.


בתפיסת ה- expansion חווה המטופל התרחבות והתארכות. על ידי פתיחת השכמות (כנפיים) של המטפל ושימוש בעיקרון ה- traction  נוצר בגופו של המטופל ריווח בין החוליות. עבודת מגע של לחיצות ומתיחות יכולות להעצים את ההתרחשות בגופו ונפשו של המטופל.


בטיפול הפאסיבי ובעת הצורך, גם בתרגול האקטיבי, אנו נעים עם המים ולא כנגדם. ללא מאמץ, בתנועה מעגלית ללא מערבולות, ברצף הצעדים, נוצרת במים האנהרציה המאפשרת עבודת מטפל ללא מאמץ אשר מלמדת  את המטופל תפיסה חשובה זו.


עם התפתחות הטיפול מתעצם התהליך כתנועה ספירלית. בהדרגה מתמזג גופו של המטופל עם המים. באמצעות נוכחותו השקטה של המטפל ויישום עיקרון ה- ללא חיכוך בתנועות ריתמיות המשכיות Continuous-Motion)) צולל המטופל לחוויית גוף נפש ברחם הבריכה. כאן באה לידי ביטוי תפיסת ההעלמות (invisibility). בהתאחדות עם  המים, בתחושת הכלה ותמיכה ובחמימותם הקרובה לטמפרטורת הגוף עוטפים המים את המטופל בתנוחת עובר, ומאפשרים לתהליכים רגשיים ונשמתיים להתרחש.