טלפון 04-6562041  וואטסאפ 052-2846748
הידרותרפיה במשגב
A A A

טיפול במגע במים

מאת:


מוריה מקסימון - מטפלת ג'הארה בכירה, הידרותרפיסטית ומטפלת שיאצו מוסמכת

נטע אהרוני – מטפלת ג'הארה בכירה, הידרותרפיסטית ומטפלת שיאצו מוסמכת

מתוך: פרוייקט סיום שנתי בנושא טיפול בכאבי גב תחתון - לימודי ג'הארה למטפלים בכירים.


ג'הארה ושיאצו

מריו ג'הארה, מפתח שיטת ג'הארה הינו בין היתר מורה לזן שיאצו. בטיפול ג'הארה קיימים אלמנטים רבים מהשיאצו. המים מהווים לחץ שווה בכל רגע נתון. מאפשרים שקט והרפיה. ב-positive tension  אנו שואפים כל הזמן ללחץ שווה על מנת להיות אחד עם המים. ב-body work הקיים בתרגילי הג'הארה אנו משתמשים בעקרונות השיאצו ובנקודות לחיצה מן השיאצו. הכרות ושימוש בכלי השיאצו יכול לתרום רבות לטיפול הג'הארה.


שיאצו הוא טיפול במגע. שיטה זו מקורה ביפן ומשלבת בתוכה טכניקות מערביות ויסודות מן הרפואה הסינית/ מזרחית מסורתית. בתוך השיאצו ישנה עבודה עם ערוצי האנרגיה הזורמים לאורך ורוחב הגוף (מרדיאנים). שיאצו זו דרך לפתוח כל אחד במגע שבא מאהבה. שיאצו זו אומנות של נתינה.

הגב התחתון בראי השיאצו


בשיאצו מסתכלים על האדם ועל גופו כמכלול. בגוף קיים הגב, עמוד שדרה שמחובר לאגן, שמחובר לצוואר ולראש, שמחובר ללב וכו'.  מלבד השלד קיימים השרירים והמפרקים ברובד הפיזי וכמו כן ישנה התייחסות לרובד הנפשי, הנשמתי והתודעתי. כל אלה שוכנים גם הם בגוף וההתייחסות אליהם היא דרך המרדיאנים ואנרגיית הקי שזורמת בהם.


בבואנו לגעת בגב התחתון עלינו לדעת כי לאורך ולרוחב הגב נמצאים המרדיאנים המשוייכים על פי הרפואה הסינית לכל האיברים הפנימיים: למשל: כליות, מעי גס, כבד, טחול וכו'. כמובן שאיברים פנימיים אלה נמצאים שם גם ברובד הפיזי. לכן עלינו להיות מודעים כי המגע באזור זה משפיע על האדם בכל רבדיו, וכי עבודה שם (כמו בשאר הגוף) עם כוונה ותשומת לב יכולה להיות עמוקה מאד ובעלת משמעות רבה.


ברפואה הסינית משויך הגב התחתון לקשר בין האדם ואימו. בגב התחתון מצויות הכליות המשויכות לפחדים ולדחפים של האדם. הכליות על פי הרפואה הסינית שייכות ליסוד המים. המים מייצגים עומק, שקט. הם מייצגים הקשבה ורגישות גבוהה. 70% מכדור הארץ מורכב ממים וגם70% מגופנו. המים שעל פני כדור הארץ תומכים באדמה ובכל מה שצומח וחי עליה. המים הם גם התמיכה התמידית בגוף שלנו.


כלים פשוטים לעבודה במגע

 

כיווני עבודה


מטרת השיאצו היא להיות, לא לעשות. לאפשר לריפוי ולזרימת החיים להתרחש. אנו עושים זאת ע"י תמיכה באדם שמולנו, ע"י מציאת הכיוון שבו הוא נפתח, כלומר, כיוון בו הוא יכול להרפות לגמרי את גופו. ואנו מוצאים זאת בעזרת גופינו, בדרך שאומרת לנו שכך נוח, נכון ושקט.


בג'הארה המטפל פועל מתוך מרכז גופו, עי" שימושי בשרירי הליבה ואליימנט של גופו. כיוון זה של עבודה הינו בסיסי בעבודת מטפל בג'הארה.


כיוון העבודה בשיאצו הינו דומה.  בשיאצו, הכיוון המרכזי שאיתו עובדים הוא מכיוון האדמה ומעלה. קודם כל דרך הבטן (מרכז), הלב, והלאה לידיים אשר משמשות כשלוחות להעברת הריפוי. כאשר אנו נוגעים באחר תוך מודעות לקו האמצע שלנו, נוכל ליצור מרחב שקט, פתוח וקשוב בתוכנו. וע"י כך מתאפשר מרחב ופתיחות אצל המטופל. בתוך מרחב זה מתאפשר הריפוי.


כשאנו באים מהאדמה, התחושות הן המובילות, תחושות שמלמדות אותנו על נוחות או על אי נוחות. כשאנו חווים וחשים מהו נוח, רגשות מתחילים להיפתח ולהתנקות, כשאנו לומדים לחוש את קו האמצע של הגוף מכיוון האדמה אל השמיים, אנו מתנקים למעשה כל הזמן.


למרות שהשיאצו מתרחש על האדמה, הבנת כיוון העבודה ושימוש בו תעשיר ותעמיק את עבודת המטפל במים.


שקטתארו לכם אגם. שקט לגמרי. צלול. בתוכו משתקף כל מה שמסביב: ההרים, השמיים, הצמחייה, העצים. טיפת מים אחת שנושרת לאגם, אבן אחת שמושלכת, יוצרת המון מעגלים שהולכים ומתרחבים. אילו היה גועש, לא היינו רואים באגם את התפשטות המעגלים, או את השתקפות השמיים. שקט משקף הכל, ודרך שקט הכל נע. לכן כשאנו באים לגעת במישהו , הדבר הראשון הוא להיכנס לתוך שקט בפנים, עוד לפני המגע הראשון, כי רק משם יש תנועה אמיתית, חיבור ואהבה.


מתוך שקט מתאפשרת תמיכה והקשבה לצרכיו של המטופל.  הגוף יודע לרפא את עצמו. תפקידינו כמטפלים הוא רק להזכיר לו דרך שקט, כיוון ותנועה. מגע מרפא נובע מתוך שקט וחיבור. בבואנו לגעת/לטפל אנו מחפשים את המקום הזה בתוכנו. מקום זה הוא אישי לכל אדם ויכול להשתנות במהלך הזמן.


אם תוך כדי טיפול, מופיעות מחשבות מסיחות דעת,  תמיד ניתן לחזור לשקט ולחיבור ע"י מודעות לקו האמצע בתוכנו. ולמצוא שוב את התחושות שמגיעות מבפנים ואינן מונעות ע"י המחשבה.
הדרך לזהות מהיכן לעבוד ומהיכן לשים לב לתחושות, היא פשוט להניח יד על קו האמצע במקום שהגוף של המטופל הכי מבקש.


לחץ שווהמגע בלחץ שווה מתבטא בכך שתמיד יש שתי נקודות מגע בהן אנו נוגעים בדיוק באותו המשקל.
יש לנו בגוף שתי מערכות עצבים- זו המגיבה לשינויים ושייכת אל המצב הער של הגוף (סימפטטית) וזו שמגיבה למצב הנח של הגוף, אל תת ההכרה ולתחושת הרוגע (פרה סימפטטית). ברגע בו אנו נוגעים בשתי נקודות באותו הלחץ לאורך זמן, הרי שנטרלנו את המערכת הסימפטטית, שאינה יכולה להגיב לשינוי בשני מקומות זהים בו זמנית. כך מתאפשרת כניסה למקום של רוגע, שקט והרפיה. התחושה בגוף בלחץ שווה היא של התרחבות ונעימות. הגוף יכול לזקוף את עצמו מבפנים אצל המטפל והמטופל.


אחת הטעויות הנפוצות היא להגיע ללחץ שווה ואז להרפות כדי להגיע למקום הבא על פני הגוף. זאת טעות משום שבצורת עבודה כזו אנו חוזרים להפעיל את המערכת הסימפטטית כשלמעשה אנו רוצים לעקוף אותה. אם תשומת הלב נשארת ביד התומכת ובתחושות באזור הפנימי שבחרנו, הרי אנו כל הזמן בחיבור ובקשב, והמטופל שלנו יכול להרפות.כשאנו רפויים מתחילה הזרימה. מהרפוי מתחיל ריפוי.


בלחיצה על המרדיאנים חשוב לשמור על לחץ שווה ומרכז כף יד פתוח, על מנת לאפשר זרימה. בעבודה ישירה עם אגודלים חשוב עוד יותר לשמור על לחץ שווה בין הלחיצה של האגודל ליד התומכת ושאר האצבעות. כדי שהתנועה תיפתח ולא תסגור את הגוף.


הלחיצה והמגע באים מתוך הגוף ולא מהידיים. כאשר יש לחץ שווה אין מאמץ.
לחץ שווה קיים בכדור הארץ (כוח הכובד). כאשר אנו נחים על האדמה אנו לא חשים בה אך חווים את תמיכתה בכל רגע. לחץ שווה קיים גם בתוכנו, מעצם היותנו חיים על פני כדור הארץ.
כשאנו בשקט ובנוכחות אנו יכולים להתחבר למשאב זה ולהשתמש בו בכדי לפתוח קשב ומרחב בינינו לבין הסביבה הטיפולית (אדמה, מים) ובין המטופל. מכיוון שהלחץ השווה קיים בטבע מסביבנו ובתוכנו הוא מהווה כלי נהדר לחיבור עם כוח הריפוי הן של המטפל והן של המטופל.* התכנים מובאים בחלקם ובהשראת חוברת הלימודים של נעמי גולדברג: "זן שיאצו- מגע במרחב" בהוצאה עצמית.