טלפון 04-6562041  וואטסאפ 052-2846748
הידרותרפיה במשגב
A A A

חמש התפיסות והריון

שיטת גה'ארה® הנה טכניקת טיפול במים של הרפיה, תוך כדי עבודה על עמוד השדרה, יציבה וחיזוק השרירים במייצבים. השיטה כוללת תרגילים אקטיביים לחיזוק שרירי הליבה ותרגילים פסיביים הניתנים למטופל תוך כדי ציפה.

 

טכניקת ג'הארה מתבססת על חמש תפיסות יסוד: תמיכה, התאמה, התרחבות, ללא מאמץ והיעלמות.

הידרותרפיה בהריון תפיסות היסוד של הג'הארה מהווה בסיס נפלא לעבודה עם נשים הרות במים:

 

תמיכה (support) – תפיסת התמיכה מדברת על תמיכה בכמה מישורים. ראשית על תמיכה במבנה השלד ועמוד השדרה.

 

התמיכה נעשית ע"י מנחים שונים הן בתרגילים האקטיביים והן בציפה הפסיבית ע"י מגע ותנועה עדינה. תמיכה זו מקלה על כאבים שונים ונותנת בסיס להרפיה עמוקה. בנוסף, המים נותנים תמיכה והכלה משלהם, תמיכה זו מאפשרת חווית שחרור של מתח, כאב ופחד.

 

בטיפול ג'הארה האישה ההרה, הנושאת את עוברה תשעה חודשים זוכה לתמיכה בתהליכים הפיזיים והנפשיים שעוברים עליה. התמיכה מתבצעת הן ע"י חיזוק פנימי של שרירי הליבה והן ע"י החזקת והנעת המטפל את האישה בציפה הפסיבית.

 

 

התאמה(adaptability)-בתפיסת ההתאמה אנחנו מדברים על הפחתת מתח שרירי ושחרור גופני נפשי. אנחנו מדברים על ריכוך גופני ונפשי. התאמת הצרכים האישיים לכל אדם, ובמקרה זה לצרכים הייחודיים של אישה בהריון. הפחתת המתח בגב התחתון הנוצר בעקבות ההיריון וכן הפחתת מתחים נפשיים המאפיינים את ההיריון. כמו המים, אשר משתנים ומסתגלים וזורמים בכל רגע נתון בהתאם למקום ולמצב. כך גם בטיפול ג'הארה מבלי לוותר על התמיכה נעים עם המטופלת במים בקצב הנשימה שלה, מערסלים אותה ומתמזגים עם האטיות והרכות של המים. תפיסת ההתאמה מעודדת את האישה ההרה לחולל שינויים ולהתאים את עצמה ואורך חייה להריון.

 

 

התארכות, התרחבות והתפשטות (expension)- בבסיסה של תפיסה זו אנו פועלים ליצור הארכה בין החוליות בעמוד השדרה ולהפחית את הלחץ מהמפרקים.
הגדלת הרווח במפרקים מפחיתה את הלחץ על מערכת העצבים ומזרזת תהליכי ריפוי. על ידי תנועות ארוכות וממושכות נוצרת תחושת הקלה המחזירה לגוף את החיוניות. ההתרחבות המורגשת בטיפול ג'הארה לאישה ההרה נעשית ברובד הפיזי על ידי העמקת הנשימה, הרחבת בית החזה (אשר בתקופת ההיריון לעתים קרובות מופעל לחץ על הסרעפת מכיוון הבטן המקשה על הנשימה) וכן עבודה על עמוד השדרה והמפרקים. תחושה זו של התרחבות יוצרת מרחב פנימי חדש, אופטימיות ומצב רוח טוב.

 ללא מאמץ (effortlessness) – התפיסה מתייחסת לפיתוח החוש התנועתי והגברת המודעות הגופנית. המים מלמדים אותנו לנוע בקצב אחר, רגוע. "להיות כמים", לנוע ביעילות ולשקוע בנעימות ובאטיות. לנצל את הפשטות את הזרימה והמומנט. להשתמש במים וללמוד מהם לפעול ללא מאמץ. התחושה הזו עוברת הלאה אל המטופלים ובמקרה הזה אל האישה ההרה ומאפשרת לה להיות קשובה לגוף, לתנועה לנשימה ולהרגיש את השלווה, החמימות והנוכחות.היעלמות (invisibility)- תפיסת היעלמות משקפת הרפיה עמוקה והנאה. על פי תפיסה זו הנוכחות והתמיכה המלאה בטיפול מאפשרת למטפל לפעול מבלי שירגישו בו. הציפה במים החמים עוטפת ומכילה ומביאה את המטופל לתחושת הרפיה ללא מאמץ, עד שאינו מרגיש איפה הוא נמצא. זה כמו ריחוף. בשלב היעלמות שינויים פנימיים עמוקים יכולים להתחולל. תפיסה זו יכולה לסייע לאם הנושאת את עוברה להתחבר למקום אחר, פנימי ובכך גם לחזק את הקשר שלה עם עצמה ועם עוברה.