טלפון 04-6562041  וואטסאפ 052-2846748
הידרותרפיה במשגב
A A A

חמש התפיסות בג'הארה

מאת: נטע אהרוני- מטפלת ג'הארה בכירה

 

בבסיסה של טכניקת ג'הארה קיימת פילוסופיה הכוללת את חמש התפיסות. חמש תפיסות אלו מהוות תשתית ומבנה לטיפול הג'הארה. מטפל הג'הארה בונה את הטיפול שלו עפ"י תפיסות אלה. בשנתיים האחרונות מפתח השיטה, מריו ג'הארה מפתח אף כלי הערכה המתבונן במטופל על פי עקרונות הטיפול וחמש התפיסות. באמצעות התפיסה מזהה מטפל הג'הארה אלו תפיסות מאוזנות יחסית אצל המטופל ובאלו תפיסות קיים עודף או חוסר. חמשת האלמנטים הסיניים מתמזגים יפה עם התפיסות ומוסיפים להן רוחב ועומק להבנת התפיסה. חמש התפיסות הן: תמיכה, התאמה, התרחבות, ללא מאמץ והיעלמות.תמיכה (support) – אלמנט: מתכת. צבע אפור. מבחינת מבנה הטיפול, זוהי התפיסה הראשונה בג'הארה והינה יסודית והכרחית לאורך כל הטיפול. תפיסה זו באה לידי ביטוי בראש ובראשונה בתמיכה של מבנה השלד. במהלך הטיפול, נרצה לשמור על aliment של עמוד השדרה של המטופל (וגם של המטפל). נעשה זאת ע"י TCS מותאם למטופל, ע"י positive tension. חשוב כי המטפל בעצמו יהיה ב- aliment , יעבוד עם שרירי הליבה שלו ועם החזקת אגן נכונה. כמו כן, ע"י התנועה והצעדים הנכונים ובקצב המתאים, בונה המטפל את המבנה והמסגרת של הטיפול. ברמה ההתנהגותית-תקשורתית, התמיכה היא הבסיס לטיפול. היא מאפשרת קשב, יצירת קשר ובניית אמון לקראת התהליך הטיפולי. החזקת גופו של המטופל באופן הנכון לו, תאפשר שחרור של מערכות אחרות בטיפול, למשל המערכת הרגשית.
המתכת הינו יסוד קשיח והוא מכיל את המבנה, היסוד והארגון. הוא בונה סטנדרטים ונותן לטיפול כיוון. חשוב לזכור כי עם התמיכה יש את המושג: ""freedom with support כלומר, תמיכה בנקודות מסוימות שייתנו למטופל תחושת ביטחון ועם זאת יאפשרו חופשיות, להיות כפי שהוא ומשם לפרוץ בגמישות ויצירתיות.


התמיכה הינה משמעותית ביותר ומהווה בסיס הכרחי לטיפול. התמיכה הנכונה ובמידה המתאימה תשפיע על קיומן ואיכותן של שאר התפיסות. זהו תמיד אתגר לתת את התמיכה המתאימה לכל מטופל לפי צרכיו האישיים.התאמה (adaptability – גמישות, flexability). אלמנט מים. צבע כחול. זוהי היכולת שלנו לעבוד עם חומר בצורה שמאפשרת שינוי והתאמה. למים זורמים יש חופש. בג'הארה נרצה להתאים את הטיפול לצרכיו הייחודיים של המטופל. הכוונה לגמישות פיזית וגמישות מחשבתית. יש בסיס ומכאן אפשר להמשיך. בטיפול אנחנו זורמים כמו המים. זוהי יכולת של רגישות לזולת. פה באה לידי ביטוי האינטואציה, פעולה מתוך מקום לא מקובע שאינו שיפוטי. מקום של חמלה, מקום שיש בו את היכולת הגדולה ביותר לעורר שינוי. לזרימה, בניגוד להיסחפות יש כיוון. ביחד עם הזרימה נשמור על כבוד. כבוד המטופל והכבוד שלנו כמטפלים. כבוד לתהליך הטיפולי. חשוב להיזהר, לא להיות פולשני או חודרני ולשמור על גבולות ומסגרת. מבחינה אירגונית, יש מבנה. יש מטפל ומטופל, מורה ותלמיד. קיימת נחישות מעודנת, המים בשקט ובקצב שלהם חוצבים בסלע, ומובילים לשינוי עמוק.
בשבילי תפיסת ההתאמה, מסמלת רכות וגמישות. הייתי רוצה ללמוד ממנה גם לחיי היום יום ולשאוב ממנה עוד גמישות מחשבתית וזרימה בחיי הפרטיים.התרחבות, התפשטות (Expantion) – אלמנט עץ. צבע ירוק. תפיסה זו הינה התפיסה המרכזית בג'הארה. כמו עץ שענפיו צומחים ומתרחבים מהגזע כלפי חוץ. התהליך קורה מבפנים החוצה. מהמרכז לפריפריה. קודם כל, מדובר פיזית על עמוד השדרה. פתיחת השלד, התרחבות בית החזה. התרחבות בין חוליות עמוד השדרה. כל אלה יסייעו ויובילו לפתיחת הנשימה, לשחרור של לחץ. יש פה השפעה על מערכת הדם, על מערכת העצבים וכמובן על המערכת הרגשית והנפשית. יש פה תהליך של ההעצמה ולכן לא ניתן לעשות זאת עבור המטופל. יש כאן משהו שצומח מבפנים. מטפל ג'הארה יכול להזמין את המטופל להגיע בעצמו ל-expantion . המטפל עושה זאת ע"י יצירת tractionקודם בגופו שלו ובאמצעות תנועותיו ייצור traction בגופו של המטופל. המטפל צריך לחוות זאת בגופו שלו ואז התהליך יכול להתרחש בגופו ובנפשו של המטופל.
ב- expantion יש מקום של תשוקה. מגיעים לשם ללא מאמץ רב אלא מבפנים. Expantion גורם לשחרור. הוא מגיע ממקום של אהבה. נרצה להיות בו בהתמדה. מקום של קשר עמוק, של גדילה, נדיבות הלב ויצירתיות. מקום של יכולת הכלה. של מוטיבציה. מקום שאנחנו מאפשרים לאחרים ולעצמנו.
אני יכולה לדמות זאת לתחושה שקיימת בי כשאני הולכת בחוף הים או בשדה של פרחים. בית החזה נפתח, הנשימה נהיית עמוקה ומתעוררת בי תחושה של שמחה, אופטימיות וחיוניות.ללא מאמץ (effortlessness)- אלמנט אש. צבע אדום. לעיתים לוקח זמן להבעיר את האש, אך כשהיא דולקת היא עושה זאת בעצמה. כמטפל, אתה לא עושה את התנועה, אלא מרגיש אותה. כשאתה חש את הטכניקה ולא עסוק בה. כשהיא מגיעה כבר בזרימה באוטומטיות. אין פה כוח או מאמץ. ישנה אנהרציה. ומכיוון שהתהליך קורה מעצמו, זה מאפשר לנו להיות שם לאורך זמן, ולנתב לשם את הכוחות הפנימיים שלנו, למקומות שיעזרו לנו להתקדם, להתחדש. אש מדליקה את התשוקה ויש בה שמחה ואופטימיות. כאשר המטפל פועל ללא מאמץ, זה מאפשר למטופל גם כן להיות ללא מאמץ. בתרגילים האקטיביים באמצעות לימוד ופיתוח עבודה של שרירי הליבה נלמד את מטופלינו להפחית מאמץ מיותר בגופם ותנועותיהם בחיי היום יום.העלמות (invisibility)- אלמנט אדמה. צבע צהוב. האדמה נמצאת שם כל הזמן ולרוב אנחנו לא מרגישים בקיומה... זוהי נתינה ללא תנאי, בקבלה ובאמפטיה כמו אמא אדמה. תפיסה זו היא מסוג התפיסות שלא נוכל לעשות עבור המטופל, אלא נוכל לעשות אותה בעצמנו. 100% נוכחות ו- 100% היעלמות. אנחנו קיימים שם בצניעות, ללא אגו. ללא חשיבות יתרה. בלי רצון לשנות ומבלי להיאבק. כשמטופל מרגיש היעלמות זהו שיא הטיפול. כשזה קורה, המחשבה משוחררת. "mind free", "mind fullness". יש פה " הכלום שהוא הכל". או כמו שנאמר:" עשה באפס מעשה והכל מעצמו יעשה" (ניסים ממון). כאשר המחשבה ריקה, דפוסי המחשבה הרגילים שלנו שאנחנו לרוב כלואים בהם משתחררים והתודעה מתבהרת. כאשר הצורך להוכיח שאנחנו קיימים ועושים יוצא מפרופורציות ישנו חיכוך. כנאמר: "מים שקטים חודרים עמוק".חמש התפיסות שזורות זו בזו ומזינות אחת את השנייה. מטפלי ג'הארה צריכים לשאוף לקיים את חמש התפיסות בכל תנועה ותנועה שהם עושים. התהליך מצריך עבודה פיזית ופנימית אך בי אישית הוא מעורר expantion , התלהבות ושמחה. ג'הארה היא דרך חיים. חמש התפיסות נמצאות בכל מקום ובכל זמן, רק צריך לשים לב שהן שם. באופן אישי השאיפה שלי היא להצליח לממש אותן בחיי היום יום שלי, כשאני מטפלת במים, ביבשה ומעל לכל בחיי הפרטיים.